Türkçe Raindrop Türkevi Houston


Raindrop Türkevi, kar amacı gütmeyen bir vakıf olarak, topluma sosyal, kültürel ve eğitim hizmetleri vermek ve muhtaç olanlara yardım sağlamak üzere 2000 yılında Houston’da açılmış, şu an Teksas, Arkansas, Kansas, Oklahoma, Mississippi ve Louisiana olmak üzere 6 eyalette 14 şubesi ile faaliyet gösteren bir kuruluştur.  
 
Raindrop Türkevi’nin gayesi, Türk kültürünü Amerikan toplumuna tanıtmak, iki toplum arasında dostluğu geliştirmek, diyalog ve işbirliği yoluyla çok kültürlülüğün anlaşılmasına katkıda bulunmak ve halkımızın sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına cevap vererek içinde yaşadıkları topluma başarılı bir şekilde entegre olmalarına yardımcı olmak şeklinde özetlenebilir.

Raindrop Türkevi her yıl, Türk dünyası ülkelerinin kültürlerini tanıttıkları geleneksel Türk Kültürleri ve Çocuk Festivali ’ni düzenlemektedir. Azerbaycan, Bosna, Türkiye, Türkmenistan, Kazakistan ve Özbekistan’ın temsilcileri, yerli ve uluslararası sponsorların da desteğiyle, bu kültürler mozayiğini ve tarih miraslarını birlikte kutlamaktadırlar. Osmanlı mehter takımının, müzik gruplarının, el işleri, ebru, tezhip, hat sanatkarlarının, folklör ekiplerinin eşsiz gösterileri ve sergileri ve zengin Türk mutfağının lezzetli örnekleri ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatmaktadır.

Üç yıl öncesine kadar bir benzeri olmayan bu festival sayesinde, hem Türk dünyası, dünya siyaseti ve ekonomisi bakımından çok önemli olan A.B.D.’de en üst düzeyde tanıtılmış olmakta, hem de bu tanıtımın kültür ve çocuk festivali olarak yapılması Amerikalılar nezdinde gayet sıcak bir atmosfer oluşturmaktadır. Bu festivale mülki ve idari amirler en üst seviyede katılmakta ve desteklemektedirler. 2008 yılında Houston şehir merkezinde yazılan festivale 17,000 kişi katılmıştır.

Raindrop Türkevi’nin düzenlediği en önemli etkinliklerden biri de Türkçe Olimpiyatı’dır. Dünyanın hızla küçülüp; eğitim, kültür, sanat ve ticaret alanlarında kıtalararası ilişkilerin sıradanlaştığı bir ortamda Türkçenin dünya dilleri arasında hak ettiği konumu elde etmesi hepimizin gönülden arzusudur. 2006 yılında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından kritik dillerden biri olarak seçilen ve öğrenimi teşvik edilen Türkçe’ nin önemi her geçen gün artmakta ve Türkçe konuşabilenler üniversiteler, devlet kuruluşları ve iş dünyası tarafından aranır hale gelmektedir. Bu maksatla, güzel Türkçemizin  daha yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve Türkçeyi en iyi öğrenenleri ödüllendirmek amacıyla Türkiye’de düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimiyatları’na A.B.D.’nin güneyindeki eyaletleri temsilen katılacak ögrencilerin seçimi organizasyonunu yapmak, Ranindrop Türkevi olarak, bizim için bir mutluluk vesilesidir. Halihazırda beş üniversite ve yüksek okulda Türkçe kredili ders veya klüp aktivitesi kapsamında okutulmaktadır.

Raindrop her yıl, A.B.D.’de yaşayan Türklerin, sosyal hayatın her parçasından, özellikle kültürel, dini, sanat, eğitim ve ticaret dünyası ile bürokrasi, medya ve siyasetin önemli ve etkin isimleri için düzenlenen Türkiye gezilerinin hem sponsorluğunu, hem de bizzat organizasyonunu yapmaktadır. Bu gezilerde misafirlerimizi sadece Türkiye’nin doğal ve tarihi güzelliklerini gezdirmekle yetinmiyor,  farklı şehirlerde bizleri ailece evlerine kabul eden Türk insanının misafirperverliği, içtenliği, sadeliği ve sevecenliği Amerikalı dostlarımız üzerinde unutulmaz izler bırakmakta,  ülkelerine dönüşte, her biri birer Türkiye sevdalısı olarak, bu sevgilerini, sosyal konumunlarına göre, gazetesindeki sütunundan, radyosunun mikrofonundan, üniversitede öğrencileriyle, iş toplantılarında, dost sohbetlerinde muhataplarıyla paylaşmakta ve burada Türkiyemizin ve güzel insanımızın reklamını yapıyorlar. Hemen ardından da ‘bir daha ne zaman gidebirim?’in planını yapmaya başlayan bu insanlar Türkiye her alanda gönülden desteklemektedirler.

Raindrop Türkevi, gerek sponosorluğunu üstlenerek gerekse ev sahipliği yaparak düzenlediği programlarla içinde yaşadığımız toplumun kültür hayatına katkıda bulunmaktadır. Bunlar arasında Türkçe dersleri, Türk mutfağı dersleri, Nevruz pikniği, Türk kahvesi geceleri, aşure günleri, sema gösterileri, kültürlerarası diyalog yemekleri, sanat sergileri, ortaokul ve liselerde Türkiye tanıtımları sayılabilir. Bu etkinlikler vesilesiyle hem komşularımız ve diğer kuruluşlarla dostluğumuzu pekiştiriyor, hem de ‘birlikte yaşama’ kültürünü bizzat hayata geçirilmesine katkıda bulunuyoruz.

Çocuklar, gençler ve yetişkinler olarak hep beraber katıldığımız Raindrop aile programlarında spordan kitap okumaya, yarışmalardan lezzetli yemeklere kadar değişik etkinliklerle hem düşünüyor, hem eğleniyor, hem de dinleniyoruz. Raindrop Türk Evi Amerikadaki türklere ve Houston türklerine ev sahipliği yapıyor. Amerıkada yaşamın nasıl olduğunu görün.

Raindrop düzenlediği eğitim seminerleri ve uluslararası konferanslarla eğitim hizmetleri de sunmaktadır. Güvenlik, sağlık, okul sistemi, ekonomi, günümüzde hoşgörü gibi konularda yapılan seminerler ve konferanslarla halkımızın içinde yaşadıkları toplumu daha iyi tanıma ve entegre olmalarına ve kültürümüzü en güzel şekilde temsil etmelerine yardımcı olunmaktadır.

Raindrop Helping Hands (Yardım Eli) aracılığıyla da, muhtaç olanlara bağışlar yapılmaktadır. Bağış, kıyafet ve gıda yardımları, ihtiyaç durumlarına göre evsizlere, hastalara, dullara, yetimlere, yaşlılara, tabii afetlerden zarar görenlere ulaştırılmaktadır. Helping Hands aynı zamanda topluma sosyal sorumluluk şuurunu kazandırma adına çalışmalarını sürdürmektedir. Şu ana kadar dünyanın değişik yerlerinde tabi afetlere maruz kalanlara yardım kampanyaları da düzenlenmiştir. Bunlardan bazıları Çin Sichuan depremi, Meksika Tabasco sel felaketi, Myanmar Nergis Kasırgası ve Bangladeş Sidr kasırgası yapılabilir.

Yine Türkiye tarihinde en büyük orman yangınına maruz kalan Antalya’da bir dostluk ormanı oluşturmak için yardımlar toplanmıştır. Austin-Antalya Kardeş Şehir Organizasyonu ve bizzat Austin valisinin de desteğiyle ‘Antalya-Texas Dostluk Ormanı’ projesi hayata geçirilmiş ve 3,000’ den fazla ağaç bağışı toplanmıştır.

Raindrop think-tank programları ile, toplumun saygı duyduğu konuşmacılar çağrılarak farklı meslek sahibi ve görüşten kişiler bir araya gelerek, güncel konular ele alınmakta ve içinde yaşadığımız toplumun ve dünyanın sorunlarına yönelik çözüm üretme gayesiyle görüş alış verişinde bulunulmaktadır. Bugüne kadar bu programlarımıza konuşmacı olarak katılanlardan bazıları Houston Mülki Amiri, İngiltere Başkonsolosu, Belediye Meclis üyeleri ve yerel televizyon yöneticileridir.

Raindrop Türkevi 2008 yılının Mayıs ayında üç katlı pek çok büronun dersliğin ve toplantı salonunun bulundugu Turkuaz Center binasına geçti. Duvarlardaki Türk kültürüne ve tarihine ait tabloları, Türk mutfağının Teksas ve civarında tanıtması  ve düzenlediği organizasyonlarla tam bir Türk kültürevi adını almayı hak eden vakfın yeni binasının açılışına, Houston Turkiye Başkonsolosu Sayın Atilla Uzer, Amerika eski Dışişleri bakanı Sayın Madeline Albright, Amerikan Kongre Üyesi Al Green, Teksas eyalet milletvekili Dr. Alma Allen, akademi ve iş dünyasından liderler ve çok sayıda Houstonlu katıldı.

 

Saygılarımızla.

Raindrop Türkevi
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
+1 713 974 1412